A defibrillator can transfer a charge to regulate a person’s heartbeat. Figure 2 shows a defibrillator. When the defibrillator is in use, a potential difference of 4800 V is applied across the person’s chest. A charge of 0.16 coulombs passes through the person’s chest in 4.0 ms Calculate the resistance of the person’s chest. – 6033

Home > GCSE & A Levels Revision Questions

The current image has no alternative text. The file name is: 46225.jpg

Q1.

A defibrillator can transfer a charge to regulate a person’s heartbeat. Figure 2 shows a defibrillator.

When the defibrillator is in use, a potential difference of 4800 V is applied across the person’s chest. A charge of 0.16 coulombs passes through the person’s chest in 4.0 ms Calculate the resistance of the person’s chest. ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 

Resistance = ___________________________ Ω (5)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Was this article helpful?
YesNo

3 thoughts on “A defibrillator can transfer a charge to regulate a person’s heartbeat. Figure 2 shows a defibrillator. When the defibrillator is in use, a potential difference of 4800 V is applied across the person’s chest. A charge of 0.16 coulombs passes through the person’s chest in 4.0 ms Calculate the resistance of the person’s chest. – 6033

  1. V=IR
    Q=IT
    R=V/I
    I=Q/T
    Substitute Q/T from the second formula for I in the first formula.
    R=V÷Q/T aka R=VT/Q
    4ms = 0.004s
    Input Values
    R+(4800*0.004)/0.6 = 32 ohms

  2. 0.16 = I × 4.0 × 10⁻³
    I = 0.16 / (4.0 × 10⁻³)
    I = 40 A

    4800 = 40 × R
    R = 4800 / 40
    R = 120 Ω

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *