A spot-welder is a device that uses a transformer to produce a large current to join sheets of metal together. Figure 2 shows a transformer demonstrating how a large current can heat and join two nails together Calculate the current from the power supply needed to provide a power output of 336 W. Use the data in Figure 2. The transformer is 100% efficient. – 6079

Home > GCSE & A Levels Revision Questions

The current image has no alternative text. The file name is: 50779-2.jpg

Q1

A spot-welder is a device that uses a transformer to produce a large current to join sheets of metal together. 

Figure 2 shows a transformer demonstrating how a large current can heat and join two nails together

(d) Calculate the current from the power supply needed to provide a power output of 336 W. 

Use the data in Figure 2. 

The transformer is 100% efficient.

___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 

Current = _____________________ A (5)

  1. Rishit Dwivedi Avatar
    Rishit Dwivedi

    192A

  2. Faizan Mehmood Avatar
    Faizan Mehmood

    640/4
    ​ = V p/1.75
    V p​ =( 640×1.75)/4
    V p =280V

    ​V p ×I p =336
    280×I p =336
    I p =336/ 280

    =1.2A

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Was this article helpful?
YesNo

2 thoughts on “A spot-welder is a device that uses a transformer to produce a large current to join sheets of metal together. Figure 2 shows a transformer demonstrating how a large current can heat and join two nails together Calculate the current from the power supply needed to provide a power output of 336 W. Use the data in Figure 2. The transformer is 100% efficient. – 6079

  1. 640/4
    ​ = V p/1.75
    V p​ =( 640×1.75)/4
    V p =280V

    ​V p ×I p =336
    280×I p =336
    I p =336/ 280

    =1.2A

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *