A student wanted to make 11.0 g of copper chloride. The equation for the reaction is: CuCO3 + 2HCl → CuCl2 + H2O + CO2 Relative atomic masses, Ar: H = 1; C = 12; O = 16; Cl = 35.5; Cu = 63.5 Calculate the mass of copper carbonate the student should react with dilute hydrochloric acid to make 11.0 g of copper chloride. – 6145

Q1.

A student wanted to make 11.0 g of copper chloride.

The equation for the reaction is:

CuCO3 + 2HCl → CuCl2 + H2O + CO2

Relative atomic masses, Ar: H = 1; C = 12; O = 16; Cl = 35.5; Cu =

63.5

Calculate the mass of copper carbonate the student should react with

dilute hydrochloric acid to make 11.0 g of copper chloride.

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

Mass of copper carbonate = _________________________ g

(4)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Was this article helpful?
YesNo

One thought on “A student wanted to make 11.0 g of copper chloride. The equation for the reaction is: CuCO3 + 2HCl → CuCl2 + H2O + CO2 Relative atomic masses, Ar: H = 1; C = 12; O = 16; Cl = 35.5; Cu = 63.5 Calculate the mass of copper carbonate the student should react with dilute hydrochloric acid to make 11.0 g of copper chloride. – 6145”

  1. Work out the Mr (relative formula mass) of copper chloride (CuCl₂):
    Cu = 63.5, Cl = 35.5 × 2
    Mr CuCl₂ = 63.5 + (2 × 35.5) = 134.5
    ELEVISE
    Turton School

    Calculate the number of moles of CuCl₂ the student wants to make:
    moles = mass ÷ Mr = 11.0 ÷ 134.5 ≈ 0.0818 mol
    Turton School
    The Student Room

    Use the mole ratio from the balanced equation (1 mole CuCO₃ → 1 mole CuCl₂), so moles of CuCO₃ needed = 0.0818 mol.

    Find the Mr of copper carbonate (CuCO₃):
    Cu = 63.5, C = 12, O = 16 × 3
    Mr CuCO₃ = 63.5 + 12 + (3 × 16) = 123.5
    Turton School
    The Student Room

    Calculate the mass of CuCO₃ required:
    mass = moles × Mr = 0.0818 × 123.5 ≈ 10.1 g

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *