Home > GCSE & A Levels Revision Questions

Q1
Figure 2 shows how a small weight placed on the insulating bar makes the wire X go back and balance in its original position.
The wire X is 5 cm long and carries a current of 1.5 A.
The small weight causes a clockwise moment of 4.8 × 10−4 Nm.
Calculate the magnetic flux density where the wire X is positioned
Give the unit.
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
Magnetic flux density = _____________ Unit _____________ (6)
-
given:
4.8×10^-4=𝐹×8×10^−2
F=4.8×10^-4/ 8×10 −2
=6×10 ^−3 N.
F=BIL
6×10 ^−3 =B×1.5×5×10 ^−2
6×10 ^−3 =B×7.5×10 ^−2
B= 6×10 ^−3/7.5×10 ^−2
=8×10 ^−2 T or Tesla

Leave a Reply