Home > GCSE & A Levels Revision Questions

Q1.
The diagram below shows part of a mains electricity lighting circuit in a house.
A fault in the switch caused a householder to receive a mild electric shock before a safety
device switched the circuit off.
The mean power transfer to the person was 5.75 W.
The potential difference across the person was 230 V.
Calculate the resistance of the person.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Resistance = _______________Ω
(5)
-
P = I × V
5.75 = I × 230
I = 5.75 ÷ 230 = 0.025 AV = I R
R = V ÷ I = 230 ÷ 0.025
R = 9200 Ω

Leave a Reply