The formula of aluminium sulfate is Al2(SO4)3. Calculate the total number of atoms that combine to form 5.13 g of aluminium sulfate. (relative atomic masses: O = 16.0, Al = 27.0, S = 32.0 Avogadro number = 6.02 × 1023) – 9003

Home > GCSE & A Levels Revision Questions

Q1.

The formula of aluminium sulfate is Al2(SO4)3. 

Calculate the total number of atoms that combine to form 5.13 g of aluminium sulfate. 

(relative atomic masses: O = 16.0, Al = 27.0, S = 32.0 Avogadro number = 6.02 × 1023)

(4)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Was this article helpful?
YesNo

One thought on “The formula of aluminium sulfate is Al2(SO4)3. Calculate the total number of atoms that combine to form 5.13 g of aluminium sulfate. (relative atomic masses: O = 16.0, Al = 27.0, S = 32.0 Avogadro number = 6.02 × 1023) – 9003

  1. Calculate the formula mass of Al₂(SO₄)₃:
    = 2 × 27 + 3 × (32 + 4 × 16)
    = 54 + 3 × 96
    = 54 + 288 = 342
    Moles of Al₂(SO₄)₃ = 5.13 ÷ 342 = 0.015 mol
    Number of atoms in one formula of Al₂(SO₄)₃ =
    2 Al + 3 × (1 S + 4 O) = 2 + 3 × 5 = 17 atoms
    Number of atoms in 0.015 mol =
    17 × 0.015 × 6.02 × 10²³ = 1.5351 × 10²³ atoms

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *